02-555 Warszawa Aleje Niepodległości 177
tel. (0-22) 825-55-85, tel./fax. (0-22) 825-79-14
E-mail impact@impact.com.pl

REGULATOR PID-01

    PID-01 jest uniwersalnym jednokanałowym regulatorem mikroprocesorowym przeznaczonym do realizacji funkcji regulacyjno-sterujących w typowych układach automatyki. Regulator znajduje zastosowanie w takich procesach jak: pasteryzacja piwa lub mleka, regulacja temperatury pieców, sterowanie komorami wędzarniczymi, sterowanie klimatyzacją pomieszczeń, układy regulacji przepływu, regulacja poziomu cieczy w zbiornikach itp. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych zapewniło wysoką niezawodność i elastyczność w dopasowaniu do obiektu. Regulator całkowicie zastępuje ( realizując więcej funkcji ) dotychczas stosowane regulatory analogowe i pneumatyczne. Zastosowanie PID-01 zwiększa dokładność i powtarzalność prowadzenia procesu sterowania z jednoczesną poprawą funkcjonalności obsługi i elastyczniejszą możliwością doboru algorytmów regulacji, stosownie do potrzeb kontrolowanego obiektu.


PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE

wejścia analogowe 4  
zakresy wejściowe prądowe 0-10 mA0-20 mA4-20 mA
rezystancja wejścia prądowego 100 R  
zakresy wejściowe napięciowe 0-5 V0-10V Rwe=220k
zakres wejściowy rezystancyjny 0-600R (Pt100) 0-1000R (Pt500) 
zakres wejściowy dwustanowy 0 = (0-10V) 1= (14-24V) 
rozdzielczość przetwornika A/C11 bitów ( 0.1% )   
wyświetlacz LED (zielony)4 cyfry + znaklub 6 cyfr15mm
linijka analogowa (bargraf) 15 diod LED zielone 
rozdzielczość przetwornika C/A 10 bitów ( 0.1% )  
zakres wyjściowy prądowy 0-10 mA0-20 mA,4-20 mA
rezystancja obciążenia wyjściamniejsza od 600 R  
łącze komunikacyjne RS485  
przekaźniki wyjściowe2 szt.zestyk przełączny220V/1A
zasilanie 220V+10% -20% 17VA
zakres temperatur pracy0 - 50 C  
wymiary72 x 144 x 165 mm  
masa całkowita 1.2kg  


FUNKCJE REGULATORA PID-01

     Mikroprocesorowy regulator jednokanałowy zbudowany jest na bazie procesora jednoukładowego firmy Simens. Na froncie umieszczony jest wyświetlacz LED 6 znaków, diody wskazujące stan wejścia cyfrowego, wyjść dwustanowych, tryb pracy regulatora oraz wystąpienie stanów niedozwolonych lub błędu zaprogramowania struktury. Dwie diody o większej średnicy wskazują stany alarmowe lub awarie toru pomiarowego. Poza tym na froncie znajduje się 15 punktowy wskaźnik procentowego uchybu sygnału sterującego, oraz pięciopozycyjna foliowa klawiatura funkcyjna. Do komunikacji z otoczeniem regulator wyposażony jest w asynchroniczne łącze transmisyjne RS485pozwalające na prace w sieci regulatorów pod kontrola systemu nadrzędnego. Wymiana informacji pomiędzy wszystkimi stacjami sieci odbywa się niezauważalnie, podczas normalnej pracy. Jako sterownik nadrzędny może być wykorzystany mikrokomputer klasy IBM z dodatkową kartą sieciową NET-422IBM. Całość umieszczona jest w standardowej obudowie do zabudowy elewacyjnej 144x72x164 mm wykonanej z tworzywa ABS.

    Oprogramowanie pozwala na dowolne konfigurowanie charakterystyki regulatora oraz zasady jego pracy w systemie. Pozwala ono na pracę w trybie ręcznym, automatycznym, kaskadzie i współpracę ze stacją operatorską przez łącze RS485. Programowanie struktury regulatora odbywa się za pomocą klawiatury funkcyjnej lub zdalnie po łączu RS485 z jednostki nadrzędnej. Na wyświetlaczu liniowym wskazywany jest uchyb regulacji, procentowe położenie wartości PV lub OUT, zaś na wyświetlaczu LED wartość PV, SP lub OUT oraz wszystkie niezbędne komunikaty podczas programowania jego struktury. Zestaw algorytmów regulacyjnych przewiduje algorytmy P, I, D, oraz ich złożenia np. PID, PID-liniowe, PID-nieliniowe, PID-ratio, PID-bias, PID autoratio, PID algorytm adaptacyjny, PID z punktem pracy. Regulator może być skonfigurowany jako regulator z wyjściem liniowym, dwupołożeniowy, trójpołożeniowy, trójpołożeniowy ze sprzężeniem zwrotnym i krokowy.

    W trybie MANUAL możliwe jest bezpośrednie nastawianie wartości wyjściowej za pomocą klawiatury funkcyjnej, w trybie AUTO z klawiatury nastawiana może być wartość SP. Oprogramowanie regulatora przewiduje procedurę skalowania wejść i wyjść analogowych. Dostęp do procedur konfiguracyjnych regulatora odbywa się po podaniu hasła co uniemożliwia ingerencję osób niepowołanych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu operatora do procedur ustawiania wartości SP i OUT.

      Na specjalne zamówienie regulator może być wyposażony w inne niż standardowe oprogramowanie. Dodatkowo regulator posiada szereg funkcji dokonujących przekształceń nieliniowych na zmierzonych wartościach analogowych. Regulator wykonany w wersji z wyjściem transmisyjnym RS-232C pozwala na dołączenie mini drukarki graficznej realizującej funkcje rejestratora analogowego parametrów regulacji.

     Regulator PID-01 stosowany jest jako zamiennik starszych modeli regulatorów analogowych i pneumatycznych. Typowe procesy, w których znajduje on zastosowanie to: regulacje temperatury pieców, regulacje ciśnienia w zbiornikach, regulacje poziomów w zbiornikach wodnych, regulacje wilgotności itp.

     Konstrukcja i oprogramowanie regulatora dorównują rozwiązaniom podobnych regulatorów produkcji zachodniej przy ewidentnie niższej cenie. Sposób programowania regulatora jest łatwy do opanowania przez średni personel techniczny zakładu. Regulator przystosowany jest do pracy bezobsługowej, bezprzerwowej. Nie wymaga żadnej konserwacji.

Urządzenia tablicowe


I Spis treści I Cennik I Aktualne oprogramowanie I Instrukcje obsługi I